Belownica do sklepu - który model wybrać?

Nie jest tajemnicą, że dobre działanie sklepu w dużej mierze uzależnione jest od sprawnego zaplecza. Bolączką wszystkich placówek handlowych jest nadmiar zużytych opakowań. Każdy towar, który przyjeżdża do magazynu, trafia tu w kartonie lub folii. Nawet małe rodzinne sklepiki mają kłopot, co zrobić z rosnącą stertą kartonów, która  potrafi skutecznie utrudnić pracę zabierając cenną powierzchnię magazynową. Najlepszym rozwiązaniem jest tu właściwe gospodarowanie odpadami. Zamiast składować kolejne góry odpadów opakowaniowych, lepiej na bieżąco zgniatać je w belownicy. Sprasowane bele surowców wtórnych zajmują o wiele mniej miejsca i mogą być dużo rzadziej odbierane przez profesjonalne firmy recyklingowe.

Szukam belownicy do małego sklepu

Oczywiście wybór odpowiedniego modelu belownicy jest w dużym stopniu determinowany powierzchnią usługową sklepu. Producenci belownic oferują wiele modeli urządzeń o różnych wymiarach i wydajności. Różne są także wymiary i waga wytwarzanych przez nie bel – od ok. 50 kg w przypadku najmniejszych belownic pionowych do nawet 550 kg w przypadku tych największych.
Na przykładzie belownic pionowych HSM możemy stwierdzić, że największą popularnością wśród klientów z rynku handlu detalicznego cieszą się:

- dla sklepów o powierzchni ok. 100-200 m² - belownica V-Press 504
- dla sklepów o powierzchni ok. 200-300 m² - belownica V-Press 605
- dla supermarketów o powierzchni ok. 600-800 m² - belownica V-Press 825
- dla dużych supermarketów o powierzchni ponad 1000 m² oraz do sklepów wielkopowierzchniowych – belownica V-Press 1160.

Zależy mi na optymalnym wykorzystaniu personelu

Już samo zastosowanie belownicy zdecydowanie ułatwia pracę obsługi sklepu eliminując pracochłonne składanie kartonów i ich częste wynoszenie do odpowiednich pojemników. Aby dodatkowo ograniczyć ilość czynności do wykonania warto zwrócić uwagę także na inne aspekty – np. sposób otwierania drzwi belownicy, wymiary otworu załadowczego, czy wymiary komory prasy.
Duży otwór załadowczy powoduje, że nawet większe gabarytowo opakowania można od razu wrzucać do komory załadowczej bez konieczności ich wstępnego zgniatania, a większa komora prasy pozwala na ograniczenie ilości cykli zgniatania, z czym wiąże się bezpośrednio zmniejszenie częstotliwości wiązania bel, które stanowi najbardziej czasochłonną czynność przy obsłudze belownicy. W przypadku większych belownic pionowych istotne z punktu widzenia zaangażowania personelu jest również otwieranie drzwi załadowczych. Drzwi opuszczane automatycznie po każdym cyklu zgniatania w wersji plus belownic pionowych HSM sprawiają, że belownica zawsze w pełnej gotowości do pracy czeka na kolejne napełnienie.

Chcę, aby moja belownica była jak najwygodniejsza w eksploatacji

Istotny dla poprawy komfortu pracy obsługi jest np. wyrzutnik bel. W belownicach HSM wyrzutnik taki stosowany jest we wszystkich modelach począwszy od V-Press 605, a dla belownicy V-Press 504 jest to rozwiązanie opcjonalne. Poza tym konstrukcja belownic HSM, a w szczególności płyty prasującej, umożliwia łatwiejsze i szybsze związanie gotowej beli.
Wszystkie modele belownic pionowych HSM począwszy od V-Press 504, jako jedyne na rynku, posiadają również inne bardzo istotne z punktu widzenia eksploatacji rozwiązanie, a mianowicie wyświetlacz tekstowy.  W przypadku wystąpienia zakłócenia w pracy belownicy na wyświetlaczu pojawia się numer błędu pozwalający w prosty sposób zdiagnozować usterkę i wielu przypadkach uniknąć konieczności przyjazdu technika serwisu.
Generalnie wszystkie dostępne na rynku belownice pionowe przystosowane są do zgniatania folii i kartonów. Funkcja ta realizowana jest w różny sposób przez poszczególnych producentów. W belownicach HSM zapewnia ją prosty przełącznik programów karton/folia.

Naszym zdaniem…

Naszym zdaniem kupując belownicę do sklepu warto zainwestować w największy model uzasadniony ze względu na ilość odpadów i dostępne na zapleczu miejsce. Większy wydatek na początku zrekompensuje się w czasie zmniejszeniem zaangażowania personelu oraz mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi ze względu na większe bele (mniejsze zużycie taśmy do wiązania). Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe elementy ułatwiające obsługę i eksploatację.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, belownica w sklepie to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, pozwalające na ograniczenie „wożenia powietrza”, ale także w pełni uzasadnione ekonomicznie.

linkedin