Miłej lektury :-) " /> Belownica pionowa standardowa czy specjalistyczna / Aktualności / Aktualności

Belownica pionowa standardowa czy specjalistyczna

O ile w przypadku automatycznych belownic kanałowych każda instalacja jest indywidualnym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb i wymagań klienta, o tyle belownice pionowe są urządzeniami seryjnymi, gdzie możliwość modyfikacji ogranicza się praktycznie do montażu dodatkowej stacji umożliwiającej wiązanie bel taśmą poliestrową w przypadku modeli posiadających w standardzie wiązanie drutem. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniej maszyny z uwzględnieniem przeważającego rodzaju oraz ilości materiału, który będzie przerabiany.
Każda belownica pionowa, poprzez wybór odpowiedniego programu prasowania, przystosowana jest do zgniatania takich surowców jak makulatura, karton i folia. Wątpliwości zaczynają się pojawiać przy surowcach trudnych, silnie rozprężliwych czy wielkowymiarowych.
Seria produktów HSM V-Press 860 obejmuje maszyny standardowe w trzech wersjach: eco (z odchylanymi na bok drzwiami i ręcznym kołem zamykającym), plus (z drzwiami opuszczanymi i ręcznym kołem zamykającym) oraz max (z drzwiami opuszczanymi i zamknięciem hydraulicznym) oraz całą gamę modeli do specjalnych zastosowań.

Prowadzę specjalistyczną działalność i chcę zgniatać twarde plastiki

Do prasowania twardych tworzyw sztucznych takich jak np. obudowy monitorów i telewizorów, zderzaki samochodowe itp. dostosowana została specjalistyczna belownica HSM V-Press 860 S. Maszyna ta ma wzmocnioną konstrukcję komory prasowania oraz wzmocnione hydrauliczne zamknięcie drzwi. Odchylane na bok drzwi w wersji eco umożliwiają bezpośrednie sięganie do otworu załadowczego, co ułatwia odpowiednie układanie sztywnych elementów w obszarze załadunku. Prasę wyposażono również w niezwykle trwały łańcuchowy wyrzutnik bel, podczas gdy w prasach standardowych stosuje się wyrzutnik w postaci pasa tekstylnego.

Wśród odpadów, które przerabiam przeważają butelki PET

Również dla takiego materiału wśród pras belujących z grupy HSM V-Press 860 znajduje się odpowiednie urządzenie uwzględniające jego charakterystyczne właściwości. Belownica HSM V-Press 860 P dedykowana do butelek PET wyposażona została w klapę do napełniania, która po odchyleniu tworzy lej załadowczy ułatwiający zasypywanie luźnego materiału oraz co istotne ze względu na rozprężliwość materiału, hydrauliczne zamknięcie drzwi. Rozwinięciem tej koncepcji jest nowość w ofercie firmy HSM – belownica pionowa HSM V-Press 860 E. Model ten, oprócz występujących we wszystkich belownicach z tej grupy (także w standardowych) pazurów podtrzymujących materiał, otrzymał dodatkowo hydrauliczny mechanizm dla zapobiegania rozprężaniu się materiału w komorze prasy. Pozwala to na efektywniejszą pracę poprzez zmniejszenie ilości cykli napełniania belownicy.

Mam tylko zwykły wózek widłowy i nie używam w swojej firmie palet

Z pomocą przychodzi tu belownica HSM V-Press 860 L, jedyna na rynku umożliwiająca wygodny i bezpieczny transport beli wózkiem widłowym bez konieczności jej ułożenia na palecie. Stosowne profile na drzwiach otworu załadowczego oraz drzwiach odbioru beli formują w prasowanym materiale odpowiednie wytłoczenia. Po wyrzucie beli przed prasę w wytłoczenia te można wsunąć bezpośrednio widły wózka podnoszącego i przemieścić belę na miejsce składowania. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość załadunku bel na samochód standardowym wózkiem widłowym, który nie jest wyposażony w chwytaki boczne.

Beluję wprawdzie tylko kartony, ale często mają one duże wymiary

W takim przypadku sytuację uratuje model belownicy HSM V-Press 860 plus B z poszerzonym otworem załadowczym. Podczas gdy otwór załadowczy w belownicy standardowej ma wymiary 1195 x 650 mm, w przypadku wspomnianej belownicy specjalistycznej jego szerokość wzrasta aż do 1500 mm, co pozwala na znacznie wygodniejszą i efektywniejszą pracę podczas zgniatania wielkogabarytowych odpadów opakowaniowych.

Naszym zdaniem…

Naszym zdaniem dokonując wyboru konkretnego modelu belownicy pionowej warto pamiętać o starej zasadzie, że „co tanie to drogie”. O ile w przypadku różnorodnego materiału ze zdecydowaną przewagą kartonu i folii belownice standardowe doskonale spełnią swoje zadanie i tutaj decydujące znaczenie co do wyboru modelu będzie miała wygoda obsługi, o tyle w przypadku materiałów trudnych specjalistyczna belownica, zaprojektowana z myślą o takim właśnie zastosowaniu, nie tylko zapewni satysfakcję z użytkowania urządzenia, ale przede wszystkim zagwarantuje zmniejszone zużycie newralgicznych elementów, a przez to dłuższy okres eksploatacji i większą niezawodność maszyny.

 

Za miesiąc w kolejnym odcinku cyklu „Naszym zdaniem…”: Belownica do sklepu – który model wybrać?