Dzień Otwarty HSM
Dzień Otwarty HSM nad Jeziorem Bodeńskim
W dniu 18.marca 2016 HSM GmbH + Co. KG producent urządzeń z zakresu techniki biurowej i środowiskowej z południowych Niemiec zapraszał do swoich zakładów we Frickingen i w Salem. Nad Jezioro Bodeńskie przybyło około 100 gości z całych Niemiec, Polski, Francji, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Finlandii i Cypru, aby przeżyć bogaty w informacje dzień.
W siedzibie firmy we Frickingen gości, przeważnie
fachowców związanych z gospodarką odpadami, powitał Hermann Schwelling, zarządzający przedsiębiorstwem i założyciel firmy. Pośród odwiedzających byli ponadto przedstawiciele prasy specjalistycznej, jak również stowarzyszeń przedsiębiorstw branży recyklingowej. Strategicznymi obszarami działania HSM, firmy zatrudniającej na całym świecie około 830 pracowników jest technika biurowa i środowiskowa.
Portfolio produktów HSM z zakresu techniki środowiskowej obejmuje pionowe i poziome prasy belujące z klapami załadowczymi o sile zgniotu od 4 do 56 ton, jak również półautomatyczne i w pełni zautomatyzowane belownice kanałowe o sile zgniotu do 150 ton. Ponadto produkowane są różnorodne specjalistyczne rozwiązania do opróżniania, perforowania, niszczenia i zagęszczania butelek-PET, a także maszyny odwadniające wykonane ze stali nierdzewnej. Wysokowydajne maszyny do niszczenia dużych ilości danych (niszczarki dokumentów oraz niszczarki dysków twardych) zapewniają ekonomiczne uzupełnienie portfolio usług profesjonalnego zakładu działającego w gospodarce odpadami.
Bardzo duże znaczenie dla HSM ma obsługa klienta. Na miejscu we Frickingen 15 wykwalifikowanych pracowników działu obsługi klienta zajmuje się koordynacją działań związanych z uruchomieniem, konserwacją i naprawą. Zadania te realizowane są przez 36 techników serwisowych w Niemczech i dalszych 38 serwisantów w innych państwach oraz w 5 spółkach zależnych HSM.
Personel serwisowy jest stale dokształcany i uzyskuje kwalifikacje we własnej Akademii HSM. Gęsta sieć serwisowa zapewnia klientom szybką dostępność i krótki czas dojazdu.
W ostatnich latach firma HSM zainwestowała rocznie ok. 4 do 6 milionów euro w najnowocześniejsze maszyny produkcyjne, budynki i optymalizację procesów. Około 4,5% obrotu przeznaczane jest na badania i rozwój produktów. Podczas zwiedzania zakładu produkcyjnego w Salem odwiedzający mogli przekonać się o szerokich możliwościach produkcyjnych i kompetencjach HSM. Między innymi można było zobaczyć nową, nowoczesną instalację lakierniczą, w której mogą być piaskowane, lakierowane lub malowane proszkowo ciężkie elementy konstrukcyjne o długości do 7 m i wadze do 20 ton. Równolegle w 2015 firma HSM inwestowała w automatyzację procesów spawania i uruchomiła już siódmy automat spawalniczy o udźwigu do 12 ton.
Jako robiącą duże wrażenie uczestnicy odebrali prezentację jednej z największych pras HSM VK 12018 R FU. VK oznacza w
pełni automatyczną belownicę kanałową, 120 to siła zgniotu 1200 kN, 18 to długość otworu załadowczego (1800 mm), R określa przeznaczenie do recyklingu, a FU napęd z regulowaną częstotliwością. Taki napęd ma duży wpływ na ochronę środowiska i rentowność. Dzięki niemu można zaoszczędzić nawet 40% kosztów energii. Napęd ten oferowany jest opcjonalnie do wielu modeli belownic i wielostopniowych systemów niszczących HSM (np. dla TriShredder).
„VK 120“, jak nazywana jest ta prasa, może osiągnąć przy napędzie przykładowo 2 x 55 kW z przetwornikiem częstotliwości praktyczną wydajność do 32 ton na godzinę. Bele ważą do 1000 kg przy długości 1200 mm. Nie tylko ciężar, ale również jakość beli jest istotna dla firm związanych z gospodarką odpadami. Im mocniej sprasowana jest bela, tym jest stabilniejsza do składowania wewnątrz lub na zewnątrz i tym lepiej spełnia wymagania zakładów papierniczych. Kolejnym decydującym kryterium jest wielkość beli. Uzyskiwane bele o wymiarach 1100 x 1100 mm zapewniają optymalne pod względem logistycznym wykorzystanie ładowności samochodów ciężarowych i kontenerów.
Uczestnicy Dnia Otwartego HSM poświęconego technice środowiskowej byli pod zachwyceni ogromnymi kompetencjami oraz zaprezentowanym parkiem maszynowym i wiele tych pozytywnych i nowych wrażeń zabrali ze sobą do domu.
Cieszymy się, że "polska" grupa reprezentowana była na Dniu Otwartym wyjątkowo licznie: