Naszym zdaniem ...
Nie jest tajemnicą, że dobre działanie sklepu w dużej mierze uzależnione jest od sprawnego zaplecza. Bolączką wszystkich placówek handlowych jest nadmiar zużytych opakowań. Każdy towar, który przyjeżdża do magazynu, trafia tu w kartonie lub folii. Nawet małe rodzinne sklepiki mają kłopot, co zrobić z rosnącą stertą kartonów, która potrafi skutecznie utrudnić pracę zabierając cenną powierzchnię magazynową. Najlepszym rozwiązaniem jest tu właściwe gospodarowanie odpadami. Zamiast składować kolejne góry odpadów opakowaniowych, lepiej na bieżąco zgniatać je w belownicy. Sprasowane bele surowców wtórnych zajmują o wiele mniej miejsca i mogą być dużo rzadziej odbierane przez profesjonalne firmy recyklingowe.
Szukam belownicy do małego sklepu
Oczywiście wybór odpowiedniego modelu belownicy jest w dużym stopniu determinowany powierzchnią usługową sklepu. Producenci belownic oferują wiele modeli urządzeń o różnych wymiarach i wydajności. Różne są także wymiary i waga wytwarzanych przez nie bel – od ok. 50 kg w przypadku najmniejszych belownic pionowych do nawet 550 kg w przypadku tych największych.
Na przykładzie belownic pionowych HSM możemy stwierdzić, że największą popularnością wśród klientów z rynku handlu detalicznego cieszą się:
- dla sklepów o powierzchni ok. 100-200 m² - belownica V-Press 504
- dla sklepów o powierzchni ok. 200-300 m² - belownica V-Press 605
- dla supermarketów o powierzchni ok. 600-800 m² - belownica V-Press 825
- dla dużych supermarketów o powierzchni ponad 1000 m² oraz do sklepów wielkopowierzchniowych – belownica V-Press 1160.
Zależy mi na optymalnym wykorzystaniu personelu
Już samo zastosowanie belownicy zdecydowanie ułatwia pracę obsługi sklepu eliminując pracochłonne składanie kartonów i ich częste wynoszenie do odpowiednich pojemników. Aby dodatkowo ograniczyć ilość czynności do wykonania warto zwrócić uwagę także na inne aspekty – np. sposób otwierania drzwi belownicy, wymiary otworu załadowczego, czy wymiary komory prasy.
Duży otwór załadowczy powoduje, że nawet większe gabarytowo opakowania można od razu wrzucać do komory załadowczej bez konieczności ich wstępnego zgniatania, a większa komora prasy pozwala na ograniczenie ilości cykli zgniatania, z czym wiąże się bezpośrednio zmniejszenie częstotliwości wiązania bel, które stanowi najbardziej czasochłonną czynność przy obsłudze belownicy. W przypadku większych belownic pionowych istotne z punktu widzenia zaangażowania personelu jest również otwieranie drzwi załadowczych. Drzwi opuszczane automatycznie po każdym cyklu zgniatania w wersji plus belownic pionowych HSM sprawiają, że belownica w pełnej gotowości do pracy czeka na kolejne napełnienie.
Duży otwór załadowczy powoduje, że nawet większe gabarytowo opakowania można od razu wrzucać do komory załadowczej bez konieczności ich wstępnego zgniatania, a większa komora prasy pozwala na ograniczenie ilości cykli zgniatania, z czym wiąże się bezpośrednio zmniejszenie częstotliwości wiązania bel, które stanowi najbardziej czasochłonną czynność przy obsłudze belownicy. W przypadku większych belownic pionowych istotne z punktu widzenia zaangażowania personelu jest również otwieranie drzwi załadowczych. Drzwi opuszczane automatycznie po każdym cyklu zgniatania w wersji plus belownic pionowych HSM sprawiają, że belownica w pełnej gotowości do pracy czeka na kolejne napełnienie.
Chcę, aby moja belownica była jak najwygodniejsza w eksploatacji
Istotny dla poprawy komfortu pracy obsługi jest np. wyrzutnik bel. W belownicach HSM wyrzutnik taki stosowany jest we wszystkich modelach począwszy od V-Press 605, a dla belownicy V-Press 504 jest to rozwiązanie opcjonalne. Poza tym konstrukcja belownic HSM, a w szczególności płyty prasującej, umożliwia łatwiejsze i szybsze związanie gotowej beli.
Wszystkie modele belownic pionowych HSM począwszy od V-Press 504, jako jedyne na rynku, posiadają również inne bardzo istotne z punktu widzenia eksploatacji rozwiązanie, a mianowicie wyświetlacz tekstowy. W przypadku wystąpienia zakłócenia w pracy belownicy na wyświetlaczu pojawia się numer błędu pozwalający w prosty sposób zdiagnozować usterkę i wielu przypadkach uniknąć konieczności przyjazdu technika serwisu.
Generalnie wszystkie dostępne na rynku belownice pionowe przystosowane są do zgniatania folii i kartonów. Funkcja ta realizowana jest w różny sposób przez poszczególnych producentów. W belownicach HSM zapewnia ją prosty przełącznik programów karton/folia.
Naszym zdaniem…
Naszym zdaniem kupując belownicę do sklepu warto zainwestować w największy model uzasadniony ze względu na ilość odpadów i dostępne na zapleczu miejsce. Większy wydatek na początku zrekompensuje się w czasie zmniejszeniem zaangażowania personelu oraz mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi ze względu na większe bele (mniejsze zużycie taśmy do wiązania). Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe elementy ułatwiające obsługę i eksploatację.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, belownica w sklepie to rozwiązanie nie tylko ekologiczne pozwalające na ograniczenie „wożenia powietrza”, ale także w pełni uzasadnione ekonomicznie.
O ile w przypadku automatycznych belownic kanałowych każda instalacja jest indywidualnym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb i wymagań klienta, o tyle belownice pionowe są urządzeniami seryjnymi, gdzie możliwość modyfikacji ogranicza się praktycznie do montażu dodatkowej stacji umożliwiającej wiązanie bel taśmą poliestrową w przypadku modeli posiadających w standardzie wiązanie drutem. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniej maszyny z uwzględnieniem przeważającego rodzaju oraz ilości materiału, który będzie przerabiany.
Każda belownica pionowa, poprzez wybór odpowiedniego programu prasowania, przystosowana jest do zgniatania takich surowców jak makulatura, karton i folia. Wątpliwości zaczynają się pojawiać przy surowcach trudnych, silnie rozprężliwych czy wielkowymiarowych.
Seria produktów HSM V-Press 860 obejmuje maszyny standardowe w trzech wersjach: eco (z odchylanymi na bok drzwiami i ręcznym kołem zamykającym), plus (z drzwiami opuszczanymi i ręcznym kołem zamykającym) oraz max (z drzwiami opuszczanymi i zamknięciem hydraulicznym) oraz całą gamę modeli do specjalnych zastosowań.
Prowadzę specjalistyczną działalność i chcę zgniatać twarde plastiki
Do prasowania twardych tworzyw sztucznych takich jak np. obudowy monitorów i telewizorów, zderzaki samochodowe itp. dostosowana została specjalistyczna belownica HSM V-Press 860 S. Maszyna ta ma wzmocnioną konstrukcję komory prasowania oraz wzmocnione hydrauliczne zamknięcie drzwi. Odchylane na bok drzwi w wersji eco umożliwiają bezpośrednie sięganie do otworu załadowczego, co ułatwia odpowiednie układanie sztywnych elementów w obszarze załadunku. Prasę wyposażono również w niezwykle trwały łańcuchowy wyrzutnik bel, podczas gdy w prasach standardowych stosuje się wyrzutnik w postaci pasa tekstylnego.
Wśród odpadów, które przerabiam przeważają butelki PET
Również dla takiego materiału wśród pras belujących z grupy HSM V-Press 860 znajduje się odpowiednie urządzenie uwzględniające jego charakterystyczne właściwości. Belownica HSM V-Press 860 P dedykowana do butelek PET wyposażona została w klapę do napełniania, która po odchyleniu tworzy lej załadowczy ułatwiający zasypywanie luźnego materiału oraz co istotne ze względu na rozprężliwość materiału, hydrauliczne zamknięcie drzwi. Rozwinięciem tej koncepcji jest nowość w ofercie firmy HSM – belownica pionowa HSM V-Press 860 E. Model ten, oprócz występujących we wszystkich belownicach z tej grupy (także w standardowych) pazurów podtrzymujących materiał, otrzymał dodatkowo hydrauliczny mechanizm dla zapobiegania rozprężaniu się materiału w komorze prasy. Pozwala to na efektywniejszą pracę poprzez zmniejszenie ilości cykli napełniania belownicy.
Mam tylko zwykły wózek widłowy i nie używam w swojej firmie palet
Z pomocą przychodzi tu belownica HSM V-Press 860 L, jedyna na rynku umożliwiająca wygodny i bezpieczny transport beli wózkiem widłowym bez konieczności jej ułożenia na palecie. Stosowne profile na drzwiach otworu załadowczego oraz drzwiach odbioru beli formują w prasowanym materiale odpowiednie wytłoczenia. Po wyrzucie beli przed prasę w wytłoczenia te można wsunąć bezpośrednio widły wózka podnoszącego i przemieścić belę na miejsce składowania. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość załadunku bel na samochód standardowym wózkiem widłowym, który nie jest wyposażony w chwytaki boczne.
Beluję wprawdzie tylko kartony, ale często mają one duże wymiary
W takim przypadku sytuację uratuje model belownicy HSM V-Press 860 plus B z poszerzonym otworem załadowczym. Podczas gdy otwór załadowczy w belownicy standardowej ma wymiary 1195 x 650 mm, w przypadku wspomnianej belownicy specjalistycznej jego szerokość wzrasta aż do 1500 mm, co pozwala na znacznie wygodniejszą i efektywniejszą pracę podczas zgniatania wielkogabarytowych odpadów opakowaniowych.
Naszym zdaniem…
Naszym zdaniem dokonując wyboru konkretnego modelu belownicy pionowej warto pamiętać o starej zasadzie, że „co tanie to drogie”. O ile w przypadku różnorodnego materiału ze zdecydowaną przewagą kartonu i folii belownice standardowe doskonale spełnią swoje zadanie i tutaj decydujące znaczenie co do wyboru modelu będzie miała wygoda obsługi, o tyle w przypadku materiałów trudnych specjalistyczna belownica, zaprojektowana z myślą o takim właśnie zastosowaniu, nie tylko zapewni satysfakcję z użytkowania urządzenia, ale przede wszystkim zagwarantuje zmniejszone zużycie newralgicznych elementów, a przez to dłuższy okres eksploatacji i większą niezawodność maszyny.
W poprzednim odcinku pisaliśmy o rodzajach wiązania w automatycznych prasach kanałowych. W tej części natomiast chcemy skupić się na stosowanych w tych instalacjach napędach. Belownice automatyczne wraz z dołączonymi systemami doprowadzenia i odbioru materiału to duże instalacje wymagające odpowiedniego przydziału mocy. Coraz częściej producenci pras kanałowych sięgają więc po nowoczesne napędy z przetwornicami częstotliwości (potocznie często nazywanymi falownikami), które pozwalają na dostosowanie prędkości obrotowej silnika do aktualnych potrzeb procesowych. Dynamiczny rozwój rynku falowników spowodowany rosnącymi potrzebami automatyzacji i skok technologiczny w zakresie komponentów półprzewodnikowych wpływają na coraz przystępniejsze ceny takich rozwiązań.
Mam ograniczony przydział mocy i nie ma możliwości jego zwiększenia
Jeśli ilość przerabianego materiału wymaga zainstalowania maszyny o odpowiednio dużej wydajności, a nie ma możliwości zwiększenia przydziału mocy dla przedsiębiorstwa z pomocą może przyjść właśnie napęd z regulowaną częstotliwością. Umożliwia on utrzymanie wszelkich wymaganych parametrów technicznych belownicy automatycznej na tym samym poziomie przy zastosowaniu mniejszego silnika. Zastosowanie przetwornicy częstotliwości umożliwia przykładowo zastąpienie silnika o mocy 55 kW w napędzie konwencjonalnym silnikiem o mocy 45 kW w wersji FU (z falownikiem), silnika 75 kW silnikiem 55 KW w wersji FU, czy silnika 90 kW silnikiem 75 kW w wersji FU.
Chcę działać ekologicznie i zależy mi na zmniejszeniu zużycia energii
Na postawie wielu przeprowadzonych testów oszacowano, że zastosowanie napędu z regulowaną częstotliwością pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet o ok. 40% w porównaniu z napędem tradycyjnym przy zachowaniu tej samej wydajności maszyny. Największą część oszczędności energii można przypisać potencjalnie znaczącemu zmniejszeniu mocy czynnej silnika przy takiej samej długości cyklu (dla przykładu tam gdzie wcześniej trzeba było wygenerować moc czynną silnika 90 kW, obecnie wystarcza 75 kW). Zmniejszenie zużycia energii ma miejsce również wtedy, gdy silnik pracuje z prędkością obrotową odpowiednią do wymagań w danym momencie. Prędkość można idealnie dostosować do panujących warunków zewnętrznych (np. ilość doprowadzanego materiału, temperatura powietrza itp.), co w szczególności dotyczy pracy pomp i wentylatorów. W wyniku zmiennej prędkości silnika można uzyskać bardzo krótki lub wręcz zerowy czas przestojów. Dodatkowym benefitem wynikającym z tego rozwiązania jest zauważalnie zredukowany poziom hałasu.
Nie mogę sobie pozwolić na zbędne przestoje prasy kanałowej w moim zakładzie
Regulacja prędkości silnika daje szereg korzyści, takich jak optymalne wykorzystanie mocy i wyposażenia prasy kanałowej. Zastosowanie przetwornicy częstotliwości zapewnia łagodny rozruch instalacji oraz znacznie ogranicza liczbę uruchomień i wyłączeń. Pozwala to uniknąć nadmiernie dużego obciążenia maszyny, a w konsekwencji zmniejszyć zużycie podzespołów, co wpływa bezpośrednio na wyższą niezawodność i niższe wymagania konserwacyjne urządzenia. Ponadto sama przetwornica częstotliwości nie wymaga specjalnego serwisowania.
Dysponuję ściśle określonymi środkami finansowymi
Kolokwialnie mówiąc „i tu jest pies pogrzebany”. Niestety instalacje wyposażone w napęd z regulowaną częstotliwością, mimo coraz korzystniejszych cen falowników, w dalszym ciągu są droższe od tych z napędem konwencjonalnym. Przetwornica częstotliwości dla dużej belownicy kanałowej to wciąż wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, w istotny sposób wpływający na wartość całego projektu. Przy coraz wyższych cenach energii elektrycznej, jest to jednak kierunek nieunikniony.
Naszym zdaniem…
Naszym zdaniem w przypadku dużych belownic automatycznych wszystkie znaki na niebie i ziemi przemawiają za zastosowaniem napędu z regulowaną częstotliwością. HSM oferuje takie rozwiązania w przypadku pras kanałowych o sile nacisku od 50 ton (wersja FU). Przetwornica częstotliwości zapewnia ciągłe inteligentne sterowanie napędem i poprzez regulację napięcia oraz częstotliwości, umożliwia płynną i precyzyjną regulację prędkości obrotowej silnika. Skutkuje to łagodnym rozruchem maszyny, znaczną energooszczędnością i zwiększeniem sprawności mechanicznej całego układu napędowego.
Nieco większy wydatek inwestycyjny jest rekompensowany w czasie znacznym ograniczeniem kosztów energii elektrycznej oraz mniejszym zużyciem instalacji, co wpływa na redukcję kosztów jej eksploatacji.
Nieco większy wydatek inwestycyjny jest rekompensowany w czasie znacznym ograniczeniem kosztów energii elektrycznej oraz mniejszym zużyciem instalacji, co wpływa na redukcję kosztów jej eksploatacji.
Automatyczne belownice kanałowe to maszyny, a w zasadzie wraz z systemami doprowadzenia i odbioru materiału całe instalacje znajdujące zastosowanie dla dużych ilości przerabianego materiału m.in. w centrach dystrybucyjnych, drukarniach i profesjonalnych zakładach utylizacyjnych. Obecni na rynku producenci oferują całą gamę modeli tych urządzeń wraz z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym. Decyzja o zakupie prasy kanałowej musi być więc gruntownie przemyślana, uwzględniać wiele aspektów oraz priorytety przyszłego użytkownika. Jedną z kwestii jakie należy na wstępie rozstrzygnąć jest wybór sposobu wiązania beli. Na rynku spotkać można belownice z wiązaniem pionowym, poziomym oraz krzyżowym (podwójnym). Wiązanie krzyżowe wykorzystywane jest jednak praktycznie rzecz biorąc marginalnie, przyjrzyjmy się zatem dokładniej dwóm pozostałym systemom.
Beluję przede wszystkim drobny materiał
Przy prasowaniu drobnego materiału – np. papierowych ścinek – zdecydowaną przewagę wykazuje wiązanie poziome. W przypadku wiązania pionowego drobne fragmenty materiału często dostają się do kanałów przeciągania drutu mając tendencję do ich zatykania. Może to skutkować zerwaniem drutu, a nawet wykrzywieniem igły (lancy) prowadzenia drutu. Ze względów konstrukcyjnych w przypadku wiązania poziomego problem ten nie występuje.
W moim zakładzie jest dość ciasno
W przypadku takiego ograniczenia wygrywa belownica automatyczna z wiązaniem pionowym. Igły w tym systemie pracując w płaszczyźnie góra-dół nie wpływają na zwiększenie szerokości maszyny, jak to ma miejsce w przypadku wiązania poziomego. Należy się jednak liczyć z tym, że maszyna obowiązkowo musi być posadowiona na wysokich stopach lub należy wykonać wykop na odprowadzenie zanieczyszczeń ze szczelin płyty prasującej. Usytuowane z boku maszyny igły przeciągania drutu zajmują więcej miejsca. Można temu jednak zaradzić na etapie projektowania całej instalacji i w przypadku doprowadzania materiału przenośnikiem taśmowym usytuować igły pod zasypem przenośnika. Takie rozwiązanie nie wpływa na zwiększanie wymagań przestrzennych.
Zależy mi na prostej obsłudze i wygodnej konserwacji
W tym aspekcie wiązanie poziome w automatycznej belownicy kanałowej nie ma sobie równych. Ponieważ drut w tym układzie prowadzony jest po bokach maszyny, jego wymiana w przypadku zakończenia rolki lub zerwania jest bardzo łatwa w przeciwieństwie do wiązania pionowego, gdzie cały system wiązania przebiega pod spodem maszyny i w przypadku wymiany drutu operator musi przeciągnąć drut pod prasą. Ponadto pod prasą kanałową z reguły gromadzą się zanieczyszczenia powodując wzmożoną korozję rolek prowadzenia drutu, co może prowadzić do częstszego jego zerwania.
Również podczas konserwacji wiązanie poziome ujawnia swoje zalety. Zarówno jednostkę przeciągania drutu (z igłami), jak i jednostkę skręcającą znajdującą się po przeciwnej stronie belownicy automatycznej można odchylić na bok, co sprawia, że miejsca wymagające konserwacji i czyszczenia są bardzo łatwo dostępne i nie wymagają dodatkowych podestów.
Naszym zdaniem…
Naszym zdaniem rozważając wszystkie za i przeciw więcej zalet wykazuje wiązanie poziome, a decydująca jest tutaj wygoda przy czynnościach związanych z wymianą drutu oraz podczas prac konserwacyjnych.
Belownice automatyczne wraz ze wszystkimi urządzeniami współpracującymi to duże instalacje wymagające odpowiednio dużo miejsca. Kwestia nieco większej szerokości maszyny w przypadku wiązania poziomego nie powinna zatem stanowić znaczącej przeszkody. Dlatego też firma HSM, choć posiada w swojej ofercie także prasy kanałowe z wiązaniem pionowym, koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i rozwoju technologii związanych z poziomym wiązaniem bel.
Belownice automatyczne wraz ze wszystkimi urządzeniami współpracującymi to duże instalacje wymagające odpowiednio dużo miejsca. Kwestia nieco większej szerokości maszyny w przypadku wiązania poziomego nie powinna zatem stanowić znaczącej przeszkody. Dlatego też firma HSM, choć posiada w swojej ofercie także prasy kanałowe z wiązaniem pionowym, koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i rozwoju technologii związanych z poziomym wiązaniem bel.
W tym odcinku skupimy się na porównaniu belownic pionowych z belownicami poziomymi pod kątem funkcjonalności i możliwości użytkowania. Mówiąc o belownicach poziomych nie mamy tu na myśli automatycznych belownic kanałowych wykorzystywanych głównie do zastosowań przemysłowych oraz w zakładach recyklingowych i utylizacyjnych, ale prasy ładowane od góry, które wymagają ręcznego związania beli i jej wypchnięcia przed rozpoczęciem prasowania nowej beli. Jak przed każdym innym wyborem także w tym przypadku należy sobie zadać kilka pytań: Jaki materiał zamierzam zgniatać? Jaką powierzchnią dysponuję? Jakie środki finansowe mogę przeznaczyć na wdrożenie nowego rozwiązania?
Przeanalizujmy zatem zarówno wady jak i zalety belownic pionowych i poziomych.
Do sprasowania mam głównie duże kartony
Duże gabaryty materiału przeznaczonego do sprasowania preferują zdecydowanie belownicę poziomą i to z dwóch powodów. Po pierwsze załadunek nieporęcznych materiałów od góry, jak to ma miejsce w belownicy poziomej, jest dużo wygodniejszy niż ich wkładanie do komory prasowania belownicy pionowej z boku. Po drugie otwór załadowczy belownic poziomych jest zwykle na niższej wysokości i jest dużo większy niż w belownicach pionowych o podobnych parametrach. Dla przykładu: największa szerokość otworu załadowczego wśród belownic pionowych HSM to 1500 mm, podczas gdy dla belownic poziomych jest to aż 2100 mm.
Chcę zgniatać trudne i silnie rozprężliwe materiały
Tutaj również swoje zalety ujawnia belownica pozioma. Chociaż wśród obu typów belownic dostępne są urządzenia dedykowane szczególnie do określonego typu materiału (np. butelki PET, twarde tworzywa itp.) belownice poziome ze względu na swoją konstrukcję są dużo bardziej uniwersalne. Podczas gdy w belownicach pionowych zgniatanie odbywa się całą objętością komory prasowania, a każdy kolejny cykl „dogęszcza” znajdujący się już tam materiał, w belownicy poziomej płyta prasująca dociska zgniatany materiał do przeciwpłyty odkładając kolejne warstwy. Pozwala to na lepsze zagęszczenie surowca i prasowanie trudnych materiałów takich jak np. pianki tapicerskie, czy opony. Ponadto siła zgniotu belownic poziomych HSM może wynosić nawet 70 ton, a największe belownice pionowe dysponują naciskiem maksymalnie 60 ton.
Niewielka powierzchnia ustawienia nie jest dla mnie priorytetem, ważniejsza jest wygoda
Belownice poziome zajmują niestety więcej miejsca niż belownice pionowe wytwarzające bele o podobnych parametrach. Jeśli jednak ilość miejsca przewidzianego na ustawienie belownicy nie jest zbytnio ograniczona, belownice poziome zapewniają zdecydowanie większy komfort obsługi oraz wymagają mniejszego nakładu pracy personelu szczególnie podczas napełniania prasy. O większym otworze i mniejszej wysokości napełniania w belownicach poziomych już wspominaliśmy, mają one też jednak inne zalety. Mniejsze ich modele są urządzeniami mobilnymi na kółkach jezdnych, co umożliwia ich bezproblemowe przemieszczenie. Zamiast więc każdorazowo dowozić materiał do prasy, można belownicę z łatwością przestawić tam, gdzie aktualnie powstają odpady do sprasowania. Większe modele, wytwarzające duże bele są już oczywiście urządzeniami stacjonarnymi, jednak ich napełnianie i obsługę może zdecydowanie usprawnić zintegrowana wywrotnica hydrauliczna przystosowana do wszystkich typowych pojemników na odpady lub wózków siatkowych używanych w placówkach handlowych.
Mam ograniczone fundusze
Aspekt finansowy jest niejednokrotnie decydujący przy podejmowaniu decyzji. Tutaj przewagę mają belownice pionowe i zapewne głównie stąd wynika ich dużo większa popularność wśród użytkowników. Belownica pozioma wymaga poniesienia nieco większych nakładów. W przypadku dużych belownic poziomych istnieje jednak możliwość ich dostosowania do indywidualnych wymagań klienta, podczas gdy belownice pionowe HSM występują wyłącznie w wersjach standardowych.
Naszym zdaniem…
Naszym zdaniem belownice poziome są ciągle jeszcze niedocenianym rozwiązaniem. Nie są oczywiście odpowiednie dla każdego. Brak miejsca i ograniczenia finansowe stanową tutaj istotną przeszkodę. Również niewielka ilość stosunkowo bezproblemowych odpadów podważa ekonomiczne uzasadnienie dla takiego rozwiązania. Jednak w przypadku bardziej wyrafinowanych wymagań belownica pozioma z pewnością szybko zrekompensuje swoją wyższą cenę wygodą i skróceniem czasu obsługi oraz możliwością uniwersalnego wykorzystania.
Przed wyborem konkretnego modelu belownicy pionowej należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią podjęcie decyzji: Czy materiał, który zamierzam prasować jest jednorodny, czy też występują różne rodzaje surowców? Jakie ilości odpadów generuje moja firma? Gdzie chcę ustawić belownicę i ile miejsca mogę przeznaczyć na ten cel? Jak duże bele chcę uzyskać i jaka ma być ich waga?
Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom analizując wady i zalety belownic jedno- i dwukomorowych (wielokomorowych).
Mam różnorodne materiały do zgniatania
Jeśli firma generuje jeden rodzaj surowców wtórnych – np. tylko karton, sprawa jest prosta. Wybieram belownicę jednokomorową. A co jeśli oprócz kartonu mam również folię? Każda belownica jednokomorowa może zgniatać różne rodzaje odpadów i posiada w tym celu odpowiednie programy prasowania. Jednak, aby rozpocząć prasowanie nowego materiału, trzeba wcześniej zakończyć i związać poprzednią belę. Nowy materiał musi zatem czasami trochę poczekać na swoją kolej.
Belownica dwukomorowa teoretycznie pozwala na jednoczesne zgniatanie różnych frakcji. Przy czym „jednoczesne” wcale nie znaczy tutaj to samo co „w tym samym czasie”. Aby załadować nowy materiał i go sprasować konieczne jest każdorazowe przesunięcie głowicy prasującej w odpowiednie miejsce, co oznacza konieczność wykonywania dodatkowych operacji. Belownica ta może być jednak rozbudowana o dodatkowe komory dla kolejnych rodzajów materiału.
Belownica dwukomorowa teoretycznie pozwala na jednoczesne zgniatanie różnych frakcji. Przy czym „jednoczesne” wcale nie znaczy tutaj to samo co „w tym samym czasie”. Aby załadować nowy materiał i go sprasować konieczne jest każdorazowe przesunięcie głowicy prasującej w odpowiednie miejsce, co oznacza konieczność wykonywania dodatkowych operacji. Belownica ta może być jednak rozbudowana o dodatkowe komory dla kolejnych rodzajów materiału.
Dysponuję ograniczoną powierzchnią
Ten argument przemawia zdecydowanie za belownicą jednokomorową. Przy porównywalnych wymiarach wytwarzanych bel belownica dwukomorowa zajmuje około dwa razy więcej miejsca. Trzeba jednak przyznać, że podczas zgniatania materiału w jednej komorze, druga komora może pełnić rolę zasobnika dla innego rodzaju surowca. W przypadku belownicy jednokomorowej druga frakcja musi być gromadzona w innym miejscu w osobnych koszach do momentu odbioru beli z poprzedniego materiału.
Zależy mi na wygodnej i prostej obsłudze maszyny
Ze względu na swoją konstrukcję belownice dwukomorowe są napełniane materiałem od góry, zatem wysokość załadunku jest zdecydowanie większa niż w przypadku belowicy jednokomorowej, gdzie materiał wkładany jest do komory prasowania z boku. Dla niższych i słabszych fizycznie osób może to stanowić istotną różnicę. Ponadto dla uruchomienia cyklu zgniatania w belownicy jednokomorowej wystarczy zamknięcie drzwi i cykl rozpoczyna się automatycznie. Prasując jednorodny materiał w belownicy dwukomorowej należy najpierw odsunąć głowicę, aby odsłonić otwór załadowczy, napełnić prasę i powtórnie przesunąć głowicę nad odpowiednią komorę. To szereg dodatkowych czynności do wykonania dla personelu obsługi. Poza tym podczas zgniatania materiałów rozprężliwych w belownicy wielokomorowej mogą wystąpić kłopoty w końcowej fazie tworzenia beli – po prostu rozprężający się materiał będzie wystawał z komory i utrudniał przesunięcie głowicy.
Prostsza konstrukcja belownicy jednokomorowej (brak prowadzenia głowicy prasującej) sprawia, że jej wymagania konserwacyjne są o wiele mniejsze.
Prostsza konstrukcja belownicy jednokomorowej (brak prowadzenia głowicy prasującej) sprawia, że jej wymagania konserwacyjne są o wiele mniejsze.
Chcę uzyskać duże, dobrze zagęszczone bele
W takim przypadku zdecydowanie należy wybrać belownicę jednokomorową. Dostępne na rynku belownice dwukomorowe dysponują naciskiem do ok. 25 ton. Natomiast siła zgniotu belownic jednokomorowych może wynosić nawet 60 ton, a maszyny te umożliwiają uzyskanie bel o wymiarach 1200 x 1100 x 1200 mm, co odpowiada wymiarom europalety. Takie duże, dobrze sprasowane bele pozwalają na uzyskanie lepszej ceny na rynku surowców wtórnych.