Miłej lektury :-) " /> Pionowe czy poziome wiązanie w automatycznej belownicy kanałowej / Aktualności / Aktualności

Pionowe czy poziome wiązanie w automatycznej belownicy kanałowej

Automatyczne belownice kanałowe to maszyny, a w zasadzie wraz z systemami doprowadzenia i odbioru materiału całe instalacje znajdujące zastosowanie dla dużych ilości przerabianego materiału m.in. w centrach dystrybucyjnych, drukarniach i profesjonalnych zakładach utylizacyjnych. Obecni na rynku producenci oferują całą gamę modeli tych urządzeń wraz z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym. Decyzja o zakupie prasy kanałowej musi być więc gruntownie przemyślana, uwzględniać wiele aspektów oraz priorytety przyszłego użytkownika. Jedną z kwestii jakie należy na wstępie rozstrzygnąć jest wybór sposobu wiązania beli. Na rynku spotkać można belownice z wiązaniem pionowym, poziomym oraz krzyżowym (podwójnym). Wiązanie krzyżowe wykorzystywane jest jednak praktycznie rzecz biorąc marginalnie, przyjrzyjmy się zatem dokładniej dwóm pozostałym systemom.

Beluję przede wszystkim drobny materiał

Przy prasowaniu drobnego materiału – np. papierowych ścinek – zdecydowaną przewagę wykazuje wiązanie poziome. W przypadku wiązania pionowego drobne fragmenty materiału często dostają się do kanałów przeciągania drutu mając tendencję do ich zatykania. Może to skutkować zerwaniem drutu, a nawet wykrzywieniem igły (lancy) prowadzenia drutu. Ze względów konstrukcyjnych w przypadku wiązania poziomego problem ten nie występuje.

W moim zakładzie jest dość ciasno

W przypadku takiego ograniczenia wygrywa belownica automatyczna z wiązaniem pionowym. Igły w tym systemie pracując w płaszczyźnie góra-dół nie wpływają na zwiększenie szerokości maszyny, jak to ma miejsce w przypadku wiązania poziomego. Należy się jednak liczyć z tym, że maszyna obowiązkowo musi być posadowiona na wysokich stopach lub należy wykonać wykop na odprowadzenie zanieczyszczeń ze szczelin płyty prasującej. Usytuowane z boku maszyny igły przeciągania drutu zajmują więcej miejsca. Można temu jednak zaradzić na etapie projektowania całej instalacji i w przypadku doprowadzania materiału przenośnikiem taśmowym usytuować igły pod zasypem przenośnika. Takie rozwiązanie nie wpływa na zwiększanie wymagań przestrzennych.

Zależy mi na prostej obsłudze i wygodnej konserwacji

W tym aspekcie wiązanie poziome w automatycznej belownicy kanałowej nie ma sobie równych. Ponieważ drut w tym układzie prowadzony jest po bokach maszyny, jego wymiana w przypadku zakończenia rolki lub zerwania jest bardzo łatwa w przeciwieństwie do wiązania pionowego, gdzie cały system wiązania przebiega pod spodem maszyny i w przypadku wymiany drutu operator musi przeciągnąć drut pod prasą. Ponadto pod prasą kanałową z reguły gromadzą się zanieczyszczenia powodując wzmożoną korozję rolek prowadzenia drutu, co może prowadzić do częstszego jego zerwania.
Również podczas konserwacji wiązanie poziome ujawnia swoje zalety. Zarówno jednostkę przeciągania drutu (z igłami), jak i jednostkę skręcającą znajdującą się po przeciwnej stronie belownicy automatycznej można odchylić na bok, co sprawia, że miejsca wymagające konserwacji i czyszczenia są bardzo łatwo dostępne i nie wymagają dodatkowych podestów.

Naszym zdaniem…

Naszym zdaniem rozważając wszystkie za i przeciw więcej zalet wykazuje wiązanie poziome, a decydująca jest tutaj wygoda przy czynnościach związanych z wymianą drutu oraz podczas prac konserwacyjnych.
Belownice automatyczne wraz ze wszystkimi urządzeniami współpracującymi to duże instalacje wymagające odpowiednio dużo miejsca. Kwestia nieco większej szerokości maszyny w przypadku wiązania poziomego nie powinna zatem stanowić znaczącej przeszkody. Dlatego też firma HSM, choć posiada w swojej ofercie także prasy kanałowe z wiązaniem pionowym, koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i rozwoju technologii związanych z poziomym wiązaniem bel.

Za miesiąc w kolejnym odcinku cyklu „Naszym zdaniem…” przyjrzymy się napędom stosowanym w belownicach automatycznych – konwencjonalny czy z regulowaną częstotliwością.